
Świadczenia usług drogą elektroniczną
- 31 marca 2021
- 0 Comment(s)
Świadczenie usług drogą elektroniczną – definicja
W XXI wieku coraz popularniejsze staje się świadczenie usług w Internecie. Aktem prawnym, który określa prawa i obowiązki osoby, który prowadzi swoją działalność właśnie w ten sposób, jest ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W jej rozumieniu świadczenie usług drogą elektroniczną to:
Wykonanie usługi świadczonej bez jednoczesnej obecności stron (na odległość), poprzez przekaz danych na indywidualne żądanie usługobiorcy, przesyłanej i otrzymywanej za pomocą urządzeń do elektronicznego przetwarzania, włącznie z kompresją cyfrową, i przechowywania danych, która jest w całości nadawana, odbierana lub transmitowana za pomocą sieci telekomunikacyjnej w rozumieniu ustawy – Prawo telekomunikacyjne.
Aby lepiej zrozumieć tę definicję, należy wyodrębnić jej poszczególne elementy:
- wykonywanie usługi odbywa się na indywidualne żądanie usługobiorcy,
- usługa świadczona drogą elektroniczną obejmuje przekaz danych,
- usługa realizowana jest przy pomocy urządzeń do elektronicznego przetwarzania,
- usługa nadawana, odbierana i transmitowana jest z wykorzystaniem sieci telekomunikacyjnej.
Aby uregulować proces świadczenia usług drogą elektroniczną, koniecznie jest wprowadzenie regulaminu. Jest on kluczowym dokumentem, który ustanawia zasady oraz warunki korzystania z danego serwisu. Jeżeli zastanawiasz się nad świadczeniem jakikolwiek usług drogą elektroniczną, ale nie posiadasz jeszcze regulaminu, możesz skorzystać z naszej pomocy – link Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną.
Czym jest regulamin świadczeń usług drogą elektroniczną ?
Świadczenie usług drogą elektroniczną nakłada na usługodawcę obowiązek sporządzenia i umieszczenia na stronie internetowej regulaminu na podstawie, którego będą świadczone usługi z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość bez jednoczesnej obecności stron w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Taki regulamin powinien być sporządzony przez podmiot będący usługodawcą w rozumieniu w/w ustawy. Powinien określać w szczególności rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną zasady, na jakich świadczone będą usługi, warunki zawierania i rozwiązywania umowy jak i zasady prowadzenia postępowania reklamacyjnego. Jeżeli zastanawiasz się nad regulacją swoich świadczeń elektronicznych, zapewniamy profesjonalną konstrukcję regulaminu – link Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną.
Istotną kwestią jest również poinformowanie konsumenta o potencjalnych zagrożeniach, na które jest narażony. Należy pamiętać o tym, że jeżeli przedsiębiorca decyduje się na świadczenie usług drogą elektroniczną, ale nie sporządzi regulaminu, to może się on spotkać z przykrymi konsekwencjami. Skutkiem takiego zaniechania może być przede wszystkim nałożenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kary na usługodawcę w wysokości do 10% przychodów przedsiębiorstwa w razie uznania takiej praktyki za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Konstruując regulamin, przedsiębiorca oprócz wymogów zawartych w ustawie może dodać również inne postanowienia, które będą korzystnie wpływać na współpracę między nim a usługobiorcami. Tak więc opracowanie regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną nie tylko pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji przewidzianych przez prawo, ale też w należyty sposób zabezpieczy interesy usługodawcy.
Elementy regulaminu świadczeń usług drogą elektroniczną
Zasadnicze elementy regulaminu zostały określone w art. 8 ust. 3 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Przedsiębiorca formułując regulamin, powinien przede wszystkim określić w nim:
- Rodzaje i zakres świadczonych usług.
- Warunki świadczenia usług, w tym:
- a)wymagania techniczne, niezbędne do współpracy z systemem teleinformatycznym usługodawcy,
- b) zakaz dostarczania treści o charakterze bezprawnym przez usługobiorcę.
- Warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną.
- Tryb postępowania reklamacyjnego.
Powyższe elementy nie stanowią katalogu zamkniętego, a więc usługodawca ma prawo dodać w regulaminie szereg innych postanowień, które będą precyzowały współpracę między stronami. Chcąc zbudować regulamin świadczeń usług drogą elektroniczną od podstaw, bądź dodać elementy do już istniejącego, skontaktuj się z nami – link Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną.
Regulamin ten powinien być udostępniony przez usługodawcę przed rozpoczęciem świadczenia usług jak i w trakcie wykonywania umowy, jeżeli usługobiorca zgłosi takie żądanie. W przypadku każdorazowej zmiany treści regulaminu jest on również zobowiązany poinformować o niej klienta.
Regulamin świadczeń usług drogą elektroniczną – kiedy należy go stosować i jakie grożą konsekwencje za jego brak?
Każdy podmiot chcący świadczyć usługi drogą elektroniczną zobowiązany jest stworzyć i udostępnić regulamin swoim usługobiorcom. Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy z usługodawcą, usługobiorca musi posiadać możliwość zapoznania się z jej treścią. Brak regulaminu, który jest wymagany przez przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną stanowi czyn niezgodny z art. 24 ust. 2 pkt. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Takie działanie nawet jeżeli miałoby charakter nieumyślny może skutkować zgodnie z art. 106 u.o.k.i.k nałożeniem na usługodawcę przez Prezesa UOKiK pokaźnej kary pieniężnej, której wysokość może sięgać aż do 10 % obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Oprócz tego Prezes UOKiK dysponuje uprawnieniem, jakie gwarantuje mu art. 106a u.o.k.i.k do nałożenia kary w wysokości do 2.000.000 zł na członków zarządu, jeżeli praktyka naruszania zbiorowych interesów konsumentów była zamierzona przez przedsiębiorstwo. Tym samym stworzenie regulaminu świadczeń usług drogą elektroniczną nie tylko zapewnia ochronę interesów przedsiębiorcy, ale również chroni go przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Świadczymy usługi w zakresie stworzenia takiego regulaminu, jednocześnie dopasowując go do specyfiki i rodzaju świadczonych przez Ciebie usług. Sprawdź co możemy Ci zaoferować – link Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną.